Badanie trendu wykazało istotną różnicę między kwintylami pod względem ryzyka zgonu z jakiejkolwiek przyczyny (P <0,001), nieudanej śmierci z przyczyn sercowych (P = 0,01) i nagłej śmierci z przyczyn sercowych (P <0,001). Dokonano korekt w odniesieniu do wieku, używania lub nieużywania tytoniu, poziomu aktywności fizycznej, obecności lub braku cukrzycy, wskaźnika masy ciała, podstawowego skurczowego ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu, obecności lub braku historii rodzicielskiej nagłej śmierci lub zawału mięśnia sercowego, i czas trwania ćwiczeń. Brakuje danych dotyczących pięciu osób, które zmarły z jakiejkolwiek przyczyny, w tym osoby, które zmarły nagle z powodu zawału mięśnia sercowego. Stwierdzono statystycznie istotne powiązanie między wzrostem częstości akcji serca i umieralnością. Przy wzroście rytmu serca o więcej niż 113 uderzeń na minutę (najwyższy kwintyl) używanym jako kategoria odniesienia, pacjenci ze wzrostem rytmu serca o mniej niż 89 uderzeń na minutę (najniższy kwintyl) mieli 4,0-krotność ryzyka nagłej śmierci, 1,2-krotność ryzyka nieudanej śmierci i 1,5-krotność ryzyka zgonu z jakiejkolwiek przyczyny (ryc. 2).
Ryc. 3. Ryc. 3. Skorygowane względne ryzyko śmierci z dowolnej przyczyny oraz od Nonsudden i nagłej śmierci z powodu zawału mięśnia sercowego, zgodnie z różnicą między maksymalnym tętnem a tętnem w ciągu jednej minuty po zaprzestaniu wysiłku fizycznego. Grupą odniesienia byli pacjenci z różnicą ponad 40 uderzeń na minutę pomiędzy maksymalną częstością akcji serca a częstością akcji serca w minutę po przerwaniu ćwiczeń (najwyższy kwintyl). Liczby na kreskach wskazują liczbę osób. Porównania przeprowadzono za pomocą testu chi-kwadrat Mantela-Haenszela dla trendu. Badanie trendu wykazało istotną różnicę między kwintylami pod względem ryzyka zgonu z jakiejkolwiek przyczyny (P <0,001) i nagłej śmierci z przyczyn sercowych (P = 0,03), ale nie było istotne dla śmierci niesionej (P = 0,20). Dokonano korekt w odniesieniu do wieku, używania lub nieużywania tytoniu, poziomu aktywności fizycznej, obecności lub braku cukrzycy, wskaźnika masy ciała, podstawowego skurczowego ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu, obecności lub braku historii rodzicielskiej nagłej śmierci lub zawału mięśnia sercowego, i czas trwania ćwiczeń. Brakuje danych dotyczących poprawy rytmu serca w ciągu jednej minuty w przypadku 102 osób, które zmarły z jakiejkolwiek przyczyny, w tym 5 osób, które zmarły nagle z powodu zawału mięśnia sercowego i 5 osób, które zmarły, ale nie nagle, z powodu zawału mięśnia sercowego.
Podczas powrotu do zdrowia średnie tętno pacjentów stopniowo zmniejszało się. Częstość akcji serca po jednej, dwóch, trzech i czterech minutach po ustaniu wysiłku fizycznego wiązała się ze śmiercią z jakiejkolwiek przyczyny, a szczególnie z nagłą śmiercią, ale nie z niesłyszalną śmiercią spowodowaną zawałem mięśnia sercowego. U osób, u których nastąpiło przywrócenie rytmu serca (zmniejszenie z tętna maksymalnego) o jedną minutę ponad 40 uderzeń na minutę (najwyższy kwintyl) jako grupa odniesienia, osoby z odzyskiem rytmu serca poniżej 25 liczba uderzeń na minutę (najniższy kwinty) miała 2,1-krotność ryzyka nagłej śmierci, 0,9-krotność ryzyka nieudanej śmierci i 1,3-krotność ryzyka zgonu z jakiejkolwiek przyczyny (ryc. 3).
Tabela 2. Tabela 2. Względne ryzyko nagłej śmierci i nieumyślnej śmierci spowodowanej zawałem mięśnia sercowego i śmiercią z dowolnej przyczyny według zmiennych częstości akcji serca
[podobne: dół nadobojczykowy, odma zastawkowa, rozszczepienie psychologia ]
[podobne: płukanka z pokrzywy na włosy, dna moczanowa poradnik dla pacjenta, szkoła rodzenia żelazna ]
Comments are closed.
[..] Odniesienie w tekscie do kurs manicure[…]
Prosze nie wprowadzac ludzi w blad
Article marked with the noticed of: zdrowie[…]
Jak masz bule takie jak ja to musze ci wspulczóc tylko